Niepełnosprawni w podróży

Magazyn o przyjaznych miejsach

Co ciekawego zobaczymy w Lublinie?

Jak w każdym większym mieście także i w Lublinie można ciekawie spędzić czas i to nawet przez kilka dni. Imprezy sportowe, kulturowe, wydarzenia muzyczne, festiwale filmowe i teatralne, a do tego nie wolno zapominać przecież o historycznym i administracyjnym charakterze miasta. Spory wpływ na turystykę Lublina mają również studenci, którzy sami w sobie są cennym elementem miasta organizując wiele imprez i wydarzeń. Przyjeżdżając tutaj można być pewnym, że atrakcji nie braknie i to niezależnie od tego, czy interesują nas zawody sportowe, wydarzenia kulturowe, czy też przyjechaliśmy tylko w celu zwiedzania historycznych i zabytkowych miejsc.

Coś dla każdego

Planując nocleg w cudnym Lublinie warto pamiętać, że w okresie weekendów centrum miasta przejmują studenci – liczne koncerty, imprezy i hałasy są na porządku dziennym, dlatego jeśli liczymy na cichy i spokojny sen, lepiej wybierać lokalizację hotelu czy hostelu nieco dalej. Co natomiast można obejrzeć w mieście? Do wyboru mamy naprawdę szeroki wachlarz możliwości. Począwszy od atrakcji historycznych ze Starym Miastem, Śródmieściem, Wzgórzem Czwartek i Kalinowszczyzną, przez wizytę w ogrodzie botanicznym i parku oraz w Muzeum Wsi Lubelskiej, po udział w licznych wydarzeniach kulturowych, sportowych oraz społecznych, których w Lublinie nie brakuje. Nie lada wydarzeniem jest na przykład organizowana od kilku lat Noc Kultury, w czasie której bezpłatnie otwierają się podwoje wielu ośrodków kulturowych w mieście, w tym teatrów czy oper. Odbywają się wtedy darmowe koncerty muzyczne – od muzyki klasycznej i poważnej, przez armie operowe i w końcu po nowoczesne brzmienia, ale również bezpłatne spektakle teatralne rozgrywane często na scenach na świeżym powietrzu. Również na zewnątrz wyświetlane są filmy wybrane w specjalnym głosowaniu przez mieszkańców miasta. Nie można też zapomnieć o organizowanych wycieczkach szlakami historii, wizytach w bibliotekach i muzeach czy na wieży widokowej.

Koszt noclegu

Jak więc widać, w Lublinie z powodzeniem można spędzić nawet kilka dni, a i tak nie mamy pewności, że uda się nam zobaczyć wszystko. Do wielodniowej wizyty w mieście skłania bogata oferta możliwości zakwaterowania, gdzie można znaleźć ceny noclegów zaczynających się nawet od dwudziestu złotych za dobę. Wystarczy tylko wiedzieć gdzie szukać – w akademikach, schroniskach młodzieżowych oraz w hostelach, gdzie tanie łóżka wynajmiemy w pokojach wieloosobowych. W Lublinie działa również kilkanaście hoteli i kilka moteli dla osób, które cenią sobie nieco większą wygodę wypoczynku i nie chcą dzielić pokoju z innymi osobami.


Ustka na wakacje

Ustka jest miastem zlokalizowanym w powiecie słupskim, czyli w północnej Polsce. Jest usytuowana u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego. To cudowne i malowniczo położone miasto zamieszkuje ponad szesnaście tysięcy mieszkańców. Miasto to zostało założone w XIII wieku. Jego burmistrzem jest Jacek Graczyk. W Ustce znajdują się liczne zabytki, które z pewnością sprawią, że urlop będzie udany. Należy do nich m.in. kościół pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela, który został wybudowany w latach 1885-1888. Warto zobaczyć także latarnię morską, która powstała z czerwonej cegły. Koniecznie należy zobaczyć promenadę nadmorską, której historia sięga aż 1875 roku. W Ustce można także podziwiać pomniki i miejsca pamięci narodowej. Do takich obiektów należy pomnik Fryderyka Chopina bądź Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej.

Zostając na dłużej z pewnością warto skorzystać z oferty noclegowej w Ustce – na przykład z Ośrodka Wypoczynkowego Niewiadów. Jest on zlokalizowany w Ustce, a dokładniej w Uroczysku. W ofercie obiektu znajduje się dwieście czterdzieści miejsc noclegowych. Ośrodek oferuje trzydzieści czteroosobowych domków kempingowych. Cena za pobyt w takim domku plasuje się od trzydziestu pięciu złotych do osiemdziesięciu pięciu złotych. W cenę noclegu wliczone jest wyżywienie. W skład domków wchodzą: segmenty czteroosobowe wraz z umywalkami a także WC, telewizja oraz radio. Ponadto na terenie obiektu znajdują się natryski, które czynne są całą dobę. Na terenie, na którym został wybudowany ośrodek znajduje się: jadalnia, biblioteka, bezpłatny i bezprzewodowy dostęp do internetu. Ponadto do dyspozycji gości został oddany parking, wypożyczalnia gier, miejsce, w którym można zorganizować ognisko oraz grill. Z myślą o najmłodszych uczestnikach został przygotowany śliczny plac zabaw. Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą w pobliżu przede wszystkim: kort tenisowy, basen kryty oraz tenis stołowy. Istnieje także możliwość nauki jazdy konnej. Na terenie ośrodka znajduje się kawiarnia a także jadalnia, gdzie podawane są smaczne, ale przede wszystkim domowe posiłki. W pobliżu obiektu znajduje się restauracja. Dodatkowym atutem z pewnością przemawiającym na korzyść obiektu jest jego położenie w lesie na wydmach. Obiekt ten gwarantuje ciszę oraz spokój.


Płockie Muzea – ciekawa przygoda

Płock to piękna miejscowość na Mazowszu, charakteryzująca się bogatą historią i kulturą. Przyjezdni mogą zapoznać się z twórczością, historią i sztuką płocką podczas zwiedzania okolicznych muzeów. Najbardziej znane jest z pewnością Muzeum Mazowsza, ale warto zwiedzić również kilka innych podczas pobytu w okolicy. Atrakcyjna baza noclegowa (meteor-turystyka.pl) pozwala na dłuższy wakacyjny pobyt, w czasie którego zwiedzi się liczne miejskie zabytki.

Jedną z ciekawszych placówek edukacyjnych w okolicy stanowi Muzeum Żydów Mazowieckich (facebook.pl), znajdujące się na terenie dawnej synagogi. Można zapoznać się tu z historią osadnictwa żydowskiego w Polsce, oraz przejrzeć obszerne dane statystyczne. Oprócz tego dla zwiedzających dostępne są liczne ekspozycje multimedialne, prezentujące kulturę żydowską w takich aspektach jak zwyczaje, kulinaria, muzyka, tradycje i święta.

W budynku regularnie odbywają się wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, pogadanki, pokazy filmów amatorskich, warsztaty artystyczne, czy spektakle teatralne, prowadzone przez lokalnych Żydów. Część ekspozycji poświęcono historii Holokaustu w Płocku, opierając wystawę na wspomnieniach jednego z uczestników tamtych wydarzeń i urozmaicając mnóstwem historycznych zdjęć.

Ciekawostką jest także muzeum diecezjalne w Płocku, w którym przechowuje się stare księgi liturgiczne oraz przedmioty kultu, które zostały wycofane z użytku w kościołach katolickich. Znajdują się tu liczne rękopisy, stare dokumenty, obrazy, rzeźby, naczynia ceramiczne i metalowe oraz eksponaty numizmatyczne. Obecnie muzeum to gromadzi obiekty z całej diecezji Płockiej, regularnie wzbogacając w nowe przedmioty sporą już kolekcję. Miłośnicy sztuki sakralnej będą szczególnie zachwyceni możliwością obejrzenia eksponatów o dużej wartości artystycznej, historycznej i religijnej.

W siedzibie Płockiego Towarzystwa Naukowego zebrano liczne stare księgi, mapy i dokumenty oraz grafiki, a wśród nich około 80 grafik F. Goi z cyklu o nazwie "Kaprysy". Od czasu do czasu kolekcja udostępniana jest szerokiej publiczności.

Zwiedzającym, którzy zabukowali sobie w tym pięknym mieście noclegi, Płock może zaoferować szeroki wybór muzeów, w których miłośnicy historii i sztuki mazowieckiej mogą znaleźć bogate kolekcje księgozbiorów, dokumentów historycznych, fotografii i dzieł sztuki. Szczególną ciekawostkę stanowią eksponaty poświęcone kulturze sakralnej oraz żydowskiej.


Miły, wakacyjny czas w Sarbinowie

Każdego roku w czasie zbliżających się wakacji na ostatnią chwilę większość z nas szuka miejsca, gdzie można by miło i przyjemnie spędzić wakacje. Jeżeli szukamy czegoś, co zapewni nam ciszę, spokój od problemów codziennych i tych zawodowych, to idealną opcją dla nas będzie miejscowość o nazwie Sarbinowo.

Ta wieś położona na pomorzu zachodnim oferuje nam spokojne wakacje, pozbawione tłumów turystów nieustannie hałasujących i psujących nam tym samym wolny czas. Sarbinowo jest małą wsią mającą 600 mieszkańców i jest ona przeznaczona dla osób zapracowanych chcących wypocząć w komfortowych warunkach. Noclegi w Sarbinowie (więcej informacji) dają nam bardzo dużą ofertę kwater. Dzięki temu będziemy mogli wybrać, w jakim standardzie i na jak długo chcielibyśmy tam odpocząć. Podczas zamiaru przyjazdu do Sarbinowa trzeba uwzględnić fakt, że miejscowość ta jest dość popularna wśród osób zainteresowanych ciszą i spokojem na wakacjach, dlatego też powinniśmy wcześnie pomyśleć o rezerwacji i dokonać jej co najmniej miesiąc wcześniej.

Sarbinowo jak zostało wcześniej wspomniane jest cichą nadmorską miejscowością, jednak nie zawsze tak było. Niegdyś leżała ona, aż 11 km od plaży, jednak na przestrzeni wieków erozja sprawiła cofanie się brzegu i przez to obecnie znajduje się ona nad samym morzem. Procesy erozyjne zostały powstrzymane przez działania podjęte w 1910 roku, kiedy to na linii brzegowej postawiono zaporę betonową, która do dziś chroni miejscowość przed dalszą erozją.

Jeżeli będziemy mieli dość ciągłego plażowania, dobrą metodą na odprężenie się nad wodą będą przechadzki po plaży. Niesamowitym przeżyciem jest oglądanie wschodu słońca w towarzystwie morskiej bryzy i szumu fal. Zachody są równie imponujące, zwłaszcza jeśli podziwimy je ze wspomnianej promenady. 

Podejmując decyzje o przyjeździe do Sarbinowa musimy ustalić na ile chcemy tam przyjechać. Należy także zastanowić się, co zabrać na podróż. Najlepszym wyjściem podczas wyjazdu do Sarbinowa jest nie zabieranie nadmiaru bagaży, które z reguły będą nam tylko przeszkadzały i sprawiały, że nasza podróż stanie się koszmarem.

Wybierając się nad wodę musimy zawsze pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz faktu, że nie powinno się iść samemu na plaże i pływać. Takie zachowanie może mieć dla nas tragiczne w skutkach konsekwencje. Woda jest zawsze niebezpieczna i idąc w głąb morza z plaży musimy się liczyć z tym, że nagle może wystąpić duży spadek nachylenia oraz niebezpieczne prądy morskie, które mogą nas wciągnąć wgłąb morza. 


Urok Pienin w Krościenku

Krościenko to malownicza miejscowość położona w Pieninach. Otoczona pasmami gór Pienin, Gorców oraz Beskidu Sądeckiego stanowi jedno z najatrakcyjniejszych miast w Polsce. Jej brzegi rozdzielają rzeki Dunajec oraz Krośnica. Ta miejscowość jest świetną bazą wypadową dla ludzi ceniących piękno natury, lubiących chodzić po grach raz odrywać tajemnicze zakamarki oraz cieszyć się panoramą jaka rozciąga się na okolicę ze szczytów.

Turyści zazwyczaj rezerwując nocleg w Krościenku otrzymują jednocześnie rabat na pobliskie atrakcję lub zniżki na zakup biletów. W ten sposób obiekty wypoczynkowe przyciągają do siebie większa liczbę gości, na czym korzysta i jedna i druga strona. Tereny na jakich znajduje się to miasto obdarzone są w bogate atrakcje. Okolica zalicza się do najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Polski. Przełom Dunajca to coś co zachwyca i onieśmiela każdego człowieka. Tego co natura stworzyła w tym miejscu nie da się opisać słowami. Ludzie często widząc ten krajobraz wzruszają się do łez, nie wierząc, iż w Polska jest tak zaskakująco pięknym krajem. Każdy turysta wybierając się do Krościenka może również przejść na stronę Słowacką i zwiedzić Pieniński Park Narodowy. To co otacza tą miejscowość to klimat, czar i piękno. W czasie zwiedzania warto wybrać się w te miejsca. Zabytkowa zabudowa to znajdujące się w pobliżu rynku domy drewniane, które powstały w związku z działalnością uzdrowiska. Kolejnym punktem odwiedzin jest Kościół Wszystkich Świętych, który jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Kolejnym punktem na liście powinien być Zamek Pieniński. Od wielu lat stanowi on jedną z głównych atrakcji. Zbudowany w latach 1257-1287 stanowi inspirację dla pasjonatów historii oraz zabytków. Oprócz zabytków w mieście istnieje również wiele atrakcji takich jak spływ łodziami fisackimi.


Kartuzy – stolica Kaszub

Położone w centralnym miejscu Kaszub oraz otoczone przez jej mieszkańców szczególną troską o kulturę i sztukę kaszubską Kartuzy, nazwane są stolicą tej pięknej krainy.

Co tutaj robić?

Kartuzy cieszą się wysoko rozwiniętą turystyką wodną, rowerową a także i pieszą. Idealnie do tego przygotowane trasy i ścieżki o przepięknych sceneriach zachęcają do skorzystania nawet największych leniuchów. Nic dziwnego, że sporty są tutaj tak rozpropagowane – nieopodal mieści się Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze. Tam też znajduje się największa na Pomorzu scena letnia połączona z amfiteatrem a także stanicą żeglarską, które stanowią cudowne miejsce do wypoczynku i spędzania wolnego czasu. Jednym z hucznych wydarzeń, które są tu organizowane sezonowo jest truskawkobranie. To nasiąknięte tradycją wydarzenie przyciąga tłumy turystów. W Kartuzach odnajdą swoje miejsce także miłośnicy muzyki. Jest tu co roku organizowany Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Odbywa się on w przyklasztornej kolegiacie. Będąc tu zaznamy niesamowitego klimatu oraz wspaniałej klasycznej muzyki. Aż grzech nie wstąpić do Galerii Refektarz mieszczącej się w starym refektarzu należącym do klasztoru. Nic dziwnego, że przyciągnięci tymi atrakcjami turyści, wybierają tutejszą bazę noclegową, która przez miejscowych uważana jest za najlepsze noclegi na Kaszubach (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,kaszuby,58.html).

Skarbnica wiedzy o Kaszubach

Najlepszym źródłem informacji o kulturze Kaszubów są liczne zbiory w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach (http://www.muzeum-kaszubskie.gda.pl/). Częstym zainteresowaniem cieszy się śpiewanie kaszubskiego "abecadła". To najpopularniejsze kaszubskie nuty. Znajdziemy tu również ludowe instrumenty takie jak: burczybas czy diabelskie skrzypce. Wyjątkową rolę w tutejszej kulturze ogrywa specyficzny język, który słyszany jest na co dzień z ulic Kartuz, a pisaną formę można prześledzić w muzeum.

Poza granicami Kartuz

Każdy letnik spędzający swój urlop w gminie Kartuzy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Z pewnością warto wybrać się do Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej jak również do Stryszej Budy, gdzie mieści się Kaszubski Park Miniatur. Miłośnicy turystyki przyrodniczej z pewnością zakochają się w okolicach Mirachowa. Okoliczne lasy mają aż osiem rezerwatów przyrody. Każdy, kto odwiedzi te strony Kaszub nie będzie miał problemu ze zorganizowaniem sobie ciekawego dnia.


Serce Roztocza – Krasnobród

To niebywałe jak piękna jest Polska. Aby tego doświadczyć wystarczy odwiedzić Roztocze, a konkretnie  małe, niepozorne miasteczko mieszczące się w samym sercu tych terenów – Krasnobród.

Rezerwacja noclegu

Krasnobród jest doskonale przygotowany na napływ letników w sezonie letnim. Tutejsza baza noclegowa pomieści setki turystów, którzy mogą znaleźć tu dogodne miejsce w zależności od swoich potrzeb. Miejscowość to posiada jedną z najbardziej rozwiniętych ofert noclegów na Roztoczu. Są tutaj domki letniskowe położone w zaciszu leśnym, pensjonaty mieszczące się tuż przy pobliskim zalewie, pokoje gościnne znajdujące się bliżej centrum miasta czy też noclegi na obrzeżach. W ofertach można przebierać godzinami.

Centrum rozrywki

Aby poczuć klimat tego miejsca, najlepiej wybrać się nad Zalew w Krasnobrodzie. Posiada on ciągle  rozwijającą się infrastrukturę i uchodzi za centrum rozrywki miasteczka. Ogromny obszar, który stanowi ten akwen wodny od kilku lat cieszy się szczególną popularnością, ze względu na jego powiększenie o trzy stawy, które mieściły się nieopodal. Dziś jest to olbrzymi zbiornik z wytyczonym kąpieliskiem, miejscem na przepływy pontonami i rowerami wodnymi, a nawet okolicę wyznaczoną tylko dla wędkarzy. Tuż przy zalewie są także dwa baseny, park linowy oraz plac zabaw dla dzieci. Bez problemu można wypożyczyć łódeczkę, ponton albo specjalny, dziecięcy samochód na pedały dla naszej pociechy, którym można objechać cały zalew dookoła.

Miejsca warte odwiedzenia

Krasnobród jest także miasteczkiem o bogatej historii oraz tradycji, a szczególne znaczenia ma tutaj kult Maryi. Z pewnością warto jest odwiedzić Sanktuarium Maryjne, do którego co roku pielgrzymują pątnicy z okolicznych wiosek, by oddać cześć i prosić o łaski Panią Roztocza. Sanktuarium jest połączone z dawnym klasztorem Dominikanów, a tuż przy nim mieszczą się muzea oraz ptaszarnia z najróżniejszymi gatunkami ptaków, między innymi gołębiami, bażantami, pawiami i innymi. Zlokalizowane jest tam Muzeum Sztuki Sakralnej, Muzeum Wieńców Dożynkowych oraz Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej. Nieopodal Kościoła mieści się także przepiękna Kalwaria krasnobrodzka, która została stworzona przez miejscowego artystę wiele lat temu. Zajmuje ona obszar niewielkiego lasku, dookoła którego rozmieszczone są rzeźbione stacje drogi krzyżowej. Cały obszar kościoła i plac przykościelny jest perełką i chlubą tego miasta i jego mieszkańców.